WSPÓLNE ROZLICZENIE W NIEMCZECH Z MAŁŻONKIEM MIESZKAJĄCYM W POLSCE
W przypadku osób pracujących w Niemczech i rozliczających się z tamtejszym urzędem skarbowym Finanzamt bardzo ważny jest fakt, czy był on w danym roku podatkowym, w związku małżeńskim. Nie ma znaczenia, czy małżonek pracował w Polsce, w Niemczech lub nie pracował wcale. Przy wspólnym rozliczeniu kluczową kwestią jest dochód współmałżonka, który zdecyduje o tym, czy takie rozliczenie może być w ogóle przeprowadzone.
Sytuacja, gdy współmałżonek nie osiągnął żadnego dochodu lub jego dochód był niewielki w roku, którego dotyczy rozliczenie, będzie sytuacją najkorzystniejszą, gdyż podatnik może liczyć na dużo większy zwrot, niż w sytuacji rozliczenia podatku indywidualnie. Korzyść ta wynika z możliwości zastosowania kwoty wolnej od opodatkowania dla osób rozliczających się wspólnie, która jest dwukrotnie większa od kwoty dla osoby rozliczającej się indywidualnie.
Wspólne rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt) przebiega według obliczenia całkowitego dochodu małżonków w oparciu o Splittingtabelle.
WAŻNE WSKAZÓWKI:
-
Możliwe jest wspólne rozliczenie, także w sytuacji, gdy współmałżonek nigdy nie przebywał na terenie Niemiec
-
Wspólne zeznanie podatkowe powinno trafić do urzędu skarbowego podpisane przez jednego i drugiego małżonka.Ważne, by w zeznaniu były wykazane wszystkie osiągnięte dochody uzyskane we wszystkich krajach dotyczące danego roku podatkowego.
-
Wspólne rozliczenie nie będzie opłacalne, gdy małżonka/małżonek osiąga wysokie dochody np. w Polsce.
-
Dochody osiągane w Polsce nie mogą być opodatkowane w Niemczech, regulują to przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody z Polski przy wspólnym rozliczeniu jedynie wpływają na stopę podatkową niemieckich dochodów.
-
Jeżeli małżonka/małżonek w Polsce osiąga wysokie dochody, wspólna deklaracja podatkowa może wiązać się z mniejszym zwrotem.
-
Czasami może nawet doprowadzić do dopłaty do podatku do niemieckiego urzędu skarbowego.
-
Dla wspólnego rozliczenia jest wystawiana jedna decyzja podatkowa oraz wspólny zwrot podatku z Niemiec.
-
Można zdecydować się na rozliczenie wspólne, także w sytuacji, gdy osoba zatrudniona w Niemczech rozliczyła się indywidualnie.
-
Można złożyć korektę zeznania do czasu uprawomocnienia się decyzji (1 miesiąc).
Nasze biuro zweryfikuje Państwa sytuację i doradzi najbardziej korzystne rozwiązanie dotyczące rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym.